Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036495
Phoenix Contact 3036495
| Part Number: | Phoenix Contact 3036495 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036495 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fuse terminal block with LED terminal width: 8.2 mm, color: Black |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036495 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fuse terminal block with LED terminal width: 8.2 mm, color: Black
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 300 |
| Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 21.130005 g |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 51 mm |
| Length | 86.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3036495
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description for Phoenix Contact 3036495?
What are the physical specifications of Phoenix Contact 3036495?
What are the technical specifications of Phoenix Contact 3036495?
Are there any similar products to Phoenix Contact 3036495?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




