Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036039
Phoenix Contact 3036039
| Part Number: | Phoenix Contact 3036039 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036039 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS Screw T DIN Rail 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3036039 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS Screw T DIN Rail 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 19.490014 g |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 6 kV |
| Height | 55 mm |
| Length | 83.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3036039
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage rating of the terminal block?
How many circuits does the terminal block have?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



