Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035580
Phoenix Contact 3035580
| Part Number: | Phoenix Contact 3035580 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035580 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multi-level terminal block ST 2, 5-3L-LA 24RD/O-M 3035580 Phoenix Contact |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035580 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multi-level terminal block ST 2, 5-3L-LA 24RD/O-M 3035580 Phoenix Contact
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Positions | 6 |
| Length | 99.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035580
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the product name and brand?
What is the wire gauge range for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.