Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035522
Phoenix Contact 3035522
| Part Number: | Phoenix Contact 3035522 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035522 |
| Qty Available: | |
| Description: | Knife disconnect term block, AWG: 28-10, Spring-cage conn, W: 6.2mm, STTBS 4-MT BU | Phoenix Contact 3035522 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035522 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Knife disconnect term block, AWG: 28-10, Spring-cage conn, W: 6.2mm, STTBS 4-MT BU | Phoenix Contact 3035522
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 16 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage | 300 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035522
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What is the color and insulation material of the product?
Are there any distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
