Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035519
Phoenix Contact 3035519
| Part Number: | Phoenix Contact 3035519 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035519 |
| Qty Available: | |
| Description: | Double-level spring-cage terminal block STTB 2, 5-BE 3035519 Phoenix Contact |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035519 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double-level spring-cage terminal block STTB 2, 5-BE 3035519 Phoenix Contact
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 22 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Length | 67.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035519
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that the terminal block can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.