Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035373
Phoenix Contact 3035373
| Part Number: | Phoenix Contact 3035373 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035373 |
| Qty Available: | |
| Description: | Double-level spring-cage terminal block - STTB 2, 5 OG |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035373 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double-level spring-cage terminal block - STTB 2, 5 OG
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Orange |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 22 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035373
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating for this terminal block?
What is the maximum voltage rating for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.