Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035331
Phoenix Contact 3035331
| Part Number: | Phoenix Contact 3035331 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035331 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-through Terminal Block 1000 V 76 A 24 to 4 AWG |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035331 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-through Terminal Block 1000 V 76 A 24 to 4 AWG
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 85 A |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 107.8 mm |
| Stripping Length | 16 mm |
| Terminal Width | 12.2 mm |
| Width | 12.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 4 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035331
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and insulation material of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
