Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035072
Phoenix Contact 3035072
| Part Number: | Phoenix Contact 3035072 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035072 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS T DIN Rail 32A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035072 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Modular Terminal Block F 4 POS T DIN Rail 32A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 23.200002 g |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage Rating | 6 kV |
| Length | 92.4 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035072
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight and insulation material of the terminal block?
How many levels and positions does the terminal block have?
What is the wire gauge range for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

