Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035014
Phoenix Contact 3035014
| Part Number: | Phoenix Contact 3035014 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035014 |
| Qty Available: | |
| Description: | Knife disconnect term block, Spring-cage conn, AWG: 28-12, 20A, 400V, L: 60.5mm, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3035014 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3035014 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Knife disconnect term block, Spring-cage conn, AWG: 28-12, 20A, 400V, L: 60.5mm, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3035014
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Orange |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 300 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3035014
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Who are the authorized distributors of this product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.