Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034468
Phoenix Contact 3034468
| Part Number: | Phoenix Contact 3034468 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034468 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories SB-ME 2-8 2P SHORTIN G COMP |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034468 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories SB-ME 2-8 2P SHORTIN G COMP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey, Orange |
| Material | Copper |
| Weight | 11.540014 g |
| Gender | Male |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Height | 47.42 mm |
| Length | 24.7 mm |
| Pitch | 8.2 mm |
| Width | 16.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3034468
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How many circuits and contacts does the product have?
What is the color and material of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
