Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034413
Phoenix Contact 3034413
| Part Number: | Phoenix Contact 3034413 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034413 |
| Qty Available: | |
| Description: | Din Rail Terminal, DTMED Series, 500V, 41A, Spring Term, Grey, Single Level | Phoenix Contact 3034413 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034413 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Din Rail Terminal, DTMED Series, 500V, 41A, Spring Term, Grey, Single Level | Phoenix Contact 3034413
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 99.8 mm |
| Pitch | 8.2 mm |
| Stripping Length | 12 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 8 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3034413
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal?
What is the maximum voltage rating of the terminal?
What is the current rating of the terminal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

