Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034073
Phoenix Contact 3034073
| Part Number: | Phoenix Contact 3034073 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034073 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ground ModularTerminal Block, Leg spring conn, W: 5.2mm, DT 2 5-QUATTRO-PE | Phoenix Contact 3034073 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3034073 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ground ModularTerminal Block, Leg spring conn, W: 5.2mm, DT 2 5-QUATTRO-PE | Phoenix Contact 3034073
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 11.849987 g |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Length | 72 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3034073
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
How many levels and positions does the terminal block have?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
