Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033210
Phoenix Contact 3033210
| Part Number: | Phoenix Contact 3033210 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Potential Collective Terminal Block 1000 V 41 A 86mm L |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Potential Collective Terminal Block 1000 V 41 A 86mm L
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 50 A |
| Current Rating | 125 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Stripping Length | 18 mm |
| Terminal Width | 16.2 mm |
| Width | 16.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3033210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the terminal block?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the terminal block?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.