Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033155
Phoenix Contact 3033155
| Part Number: | Phoenix Contact 3033155 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033155 |
| Qty Available: | |
| Description: | term block; Feed-Thru; Spring-cage conn; AWG: 28 - 10; W: 6.2mm; STTBU 4 | Phoenix Contact 3033155 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033155 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
term block; Feed-Thru; Spring-cage conn; AWG: 28 - 10; W: 6.2mm; STTBU 4 | Phoenix Contact 3033155
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 500 V |
| Length | 81 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3033155
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
