Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033061
Phoenix Contact 3033061
| Part Number: | Phoenix Contact 3033061 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033061 |
| Qty Available: | |
| Description: | Feed-Through Terminal Block w/screw conn and double spring-cage, STU 4-TWIN BU | Phoenix Contact 3033061 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033061 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Feed-Through Terminal Block w/screw conn and double spring-cage, STU 4-TWIN BU | Phoenix Contact 3033061
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 32 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 74.4 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3033061
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
