Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033029
Phoenix Contact 3033029
| Part Number: | Phoenix Contact 3033029 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033029 |
| Qty Available: | |
| Description: | term block, Feed-Thru, Spring-cage conn, Screw conn, AWG: 28- 14, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3033029 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3033029 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
term block, Feed-Thru, Spring-cage conn, Screw conn, AWG: 28- 14, W: 5.2mm | Phoenix Contact 3033029
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 1.450135 kg |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 28 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 65.3 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3033029
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
