Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031937
Phoenix Contact 3031937
| Part Number: | Phoenix Contact 3031937 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031937 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation ground terminal block, Spring-cage - STI 2, 5-PE - 3031937 | Phoenix Contact 3031937 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031937 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation ground terminal block, Spring-cage - STI 2, 5-PE - 3031937 | Phoenix Contact 3031937
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Height | 50.5 mm |
| Length | 59.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3031937
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
How many levels and positions does the terminal block have?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



