Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031869
Phoenix Contact 3031869
| Part Number: | Phoenix Contact 3031869 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031869 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation level terminal block, Spring-cage - STI 2, 5-L - 3031869 | Phoenix Contact 3031869 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031869 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation level terminal block, Spring-cage - STI 2, 5-L - 3031869 | Phoenix Contact 3031869
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Height | 58 mm |
| Length | 97 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3031869
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any available datasheets or manufacturer documentation for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
