Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031283
Phoenix Contact 3031283
| Part Number: | Phoenix Contact 3031283 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031283 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block 28-12 AWG Blue 2 4 PA 67.5 mm L x 5.2 mm W x 47.5 mm H 3 | Phoenix Contact 3031283 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031283 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block 28-12 AWG Blue 2 4 PA 67.5 mm L x 5.2 mm W x 47.5 mm H 3 | Phoenix Contact 3031283
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Cable |
| Weight | 9.680001 g |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 26 A |
| Max Current Rating | 22 A |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Supply Voltage | 500 V |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 4 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Depth | 5.2 mm |
| Height | 47.5 mm |
| Length | 67.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3031283
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum operating temperature of the terminal block?
What is the wire gauge range supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



