Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031144
Phoenix Contact 3031144
| Part Number: | Phoenix Contact 3031144 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031144 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Ground Modular Terminal Block F 2 POS ST G DIN Rail/T DIN Rail |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031144 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Ground Modular Terminal Block F 2 POS ST G DIN Rail/T DIN Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 10.439995 g |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536904000 |
| Depth | 4.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 60.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 4.2 mm |
| Width | 4.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3031144
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
How many circuits and contacts does the terminal block have?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

