Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031089
Phoenix Contact 3031089
| Part Number: | Phoenix Contact 3031089 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031089 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Terminal Block F 2 POS ST G DIN Rail/T DIN Rail 17.5A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3031089 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Terminal Block F 2 POS ST G DIN Rail/T DIN Rail 17.5A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 5.219998 g |
| Connector Type | Terminal Block |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 17.5 A |
| Max Current Rating | 17.5 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Cage Clamp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Working Voltage | 500 V |
| Height | 44 mm |
| Length | 48.5 mm |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 4.2 mm |
| Width | 4.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3031089
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the connector type of the Phoenix Contact 3031089?
What is the maximum current rating of the Phoenix Contact 3031089?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact 3031089?
What is the color of the Phoenix Contact 3031089?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




