Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029952
Phoenix Contact 3029952
| Part Number: | Phoenix Contact 3029952 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029952 |
| Qty Available: | |
| Description: | Test disconnect terminal block SRTK 6 3029952 Phoenix Contact |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029952 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Test disconnect terminal block SRTK 6 3029952 Phoenix Contact
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 40 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 6 kV |
| Length | 113 mm |
| Stripping Length | 12 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3029952
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
