Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029538
Phoenix Contact 3029538
| Part Number: | Phoenix Contact 3029538 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029538 |
| Qty Available: | |
| Description: | Knife disconnect term block, Screw conn, 16A, 500V, L: 51mm, W: 6.2mm, orange MTK Series | Phoenix Contact 3029538 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3029538 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Knife disconnect term block, Screw conn, 16A, 500V, L: 51mm, W: 6.2mm, orange MTK Series | Phoenix Contact 3029538
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Orange |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 16 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3029538
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the term block?
What is the voltage rating of the term block?
What is the color of the term block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.