Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3008067
Phoenix Contact 3008067
| Part Number: | Phoenix Contact 3008067 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3008067 |
| Qty Available: | |
| Description: | Installation ground term block, Screw conn, AWG18-2, W: 30.1mm, UK 35-1-PE/N | Phoenix Contact 3008067 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3008067 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Installation ground term block, Screw conn, AWG18-2, W: 30.1mm, UK 35-1-PE/N | Phoenix Contact 3008067
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue, Green, Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Current Rating | 150 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 690 V |
| Length | 50 mm |
| Terminal Width | 30.1 mm |
| Width | 30.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3008067
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for download?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
