Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005332
Phoenix Contact 3005332
| Part Number: | Phoenix Contact 3005332 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005332 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks MZDB 1.5 BU | Phoenix Contact 3005332 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005332 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks MZDB 1.5 BU | Phoenix Contact 3005332
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 7.599997 g |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 32 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 10.4 mm |
| Width | 10.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3005332
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the maximum wire gauge that the terminal blocks can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
