Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005154
Phoenix Contact 3005154
| Part Number: | Phoenix Contact 3005154 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005154 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fuse term block for cartridge fuse insert, AWG: 24-6, W: 12mm, black | Phoenix Contact 3005154 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3005154 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fuse term block for cartridge fuse insert, AWG: 24-6, W: 12mm, black | Phoenix Contact 3005154
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 33.700014 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 10 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 59 mm |
| Length | 62 mm |
| Stripping Length | 11 mm |
| Terminal Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 6 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3005154
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
