Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3004126
Phoenix Contact 3004126
| Part Number: | Phoenix Contact 3004126 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3004126 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block, Fuse; 1; 2; 26-10; 600; 6.3 A; 6 kV; M3; 0.5 Nm; Cartridge; PA |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3004126 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block, Fuse; 1; 2; 26-10; 600; 6.3 A; 6 kV; M3; 0.5 Nm; Cartridge; PA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Glass |
| Case/Package | 600 |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 19.799987 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 6.3 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 56.5 mm |
| Length | 72.5 mm |
| Pitch | 8.2 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3004126
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the specifications of the terminal block?
Where can I find the datasheet for this product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






