Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3003758
Phoenix Contact 3003758
| Part Number: | Phoenix Contact 3003758 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3003758 |
| Qty Available: | |
| Description: | Standard Feed-Thru Terminal Block 24A 800V - MZFK15 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3003758 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Standard Feed-Thru Terminal Block 24A 800V - MZFK15
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 2.100133 kg |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 40 mm |
| Stripping Length | 9 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3003758
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
