Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002597
Phoenix Contact 3002597
| Part Number: | Phoenix Contact 3002597 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002597 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Feed-Through Terminal Block F 2 POS Screw ST G DIN Rail/T DIN Rail 41A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002597 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Feed-Through Terminal Block F 2 POS Screw ST G DIN Rail/T DIN Rail 41A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 10.910002 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 30 A |
| Current Rating | 41 A |
| Max Current Rating | 41 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Height | 58.5 mm |
| Length | 47.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3002597
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


