Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002584
Phoenix Contact 3002584
| Part Number: | Phoenix Contact 3002584 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002584 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Ground Terminal Block F 2 POS Screw G DIN Rail/T DIN Rail 57A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3002584 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Ground Terminal Block F 2 POS Screw G DIN Rail/T DIN Rail 57A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green, Yellow |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Weight | 20.989987 g |
| Connector Type | Screw |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Screw |
| Height | 66 mm |
| Length | 47.5 mm |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 6.2 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3002584
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing and insulation material?
How many circuits, contacts, and poles does this terminal block have?
What is the wire/cable gauge range for this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
