Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000715
Phoenix Contact 3000715
| Part Number: | Phoenix Contact 3000715 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000715 |
| Qty Available: | |
| Description: | Double-level terminal block; AWG: 26-12; Push-in conn; W: 5.2mm; PTTB 2 5-PV BU | Phoenix Contact 3000715 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000715 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double-level terminal block; AWG: 26-12; Push-in conn; W: 5.2mm; PTTB 2 5-PV BU | Phoenix Contact 3000715
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 22 A |
| Number of Positions | 4 |
| Voltage | 300 V |
| Stripping Length | 10 mm |
| Terminal Width | 5.2 mm |
| Width | 5.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3000715
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the current rating of the terminal block?
What is the maximum wire gauge that can be used with this terminal block?
Are there any distributor links available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
