Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000541
Phoenix Contact 3000541
| Part Number: | Phoenix Contact 3000541 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000541 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fuse Modular Terminal Block Glass/Ceramic/Type G/5 x 20mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-3000541 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fuse Modular Terminal Block Glass/Ceramic/Type G/5 x 20mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Current Rating | 6.3 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 500 V |
| Stripping Length | 8 mm |
| Terminal Width | 8.2 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 3000541
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the product?
What is the current rating of the product?
What is the maximum wire gauge that the product can accommodate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
