Connectors > Phoenix-Contact-2975641
Phoenix Contact 2975641
| Part Number: | Phoenix Contact 2975641 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2975641 |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface Module, DIN Rail Mount, Male, 56 Pole, 50 V ac/dc, 2A, 77mm | Phoenix Contact 2975641 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2975641 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface Module, DIN Rail Mount, Male, 56 Pole, 50 V ac/dc, 2A, 77mm | Phoenix Contact 2975641
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 56 |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Current Rating | 2 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 56 |
| Number of Positions | 56 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 58.5 mm |
| Length | 157.48 mm |
| Width | 58.42 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2975641
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the module?
What is the current rating of the module?
What is the dimensions of the module?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.