Connectors > Phoenix-Contact-2972796
Phoenix Contact 2972796
| Part Number: | Phoenix Contact 2972796 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2972796 |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface module; s - Screw Connection; 20 positions; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2972796 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2972796 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface module; s - Screw Connection; 20 positions; 12-24 AWG | Phoenix Contact 2972796
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 6.580009 g |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Length | 326.39 mm |
| Width | 71.882 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2972796
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
