Connectors > Phoenix-Contact-2972783
Phoenix Contact 2972783
| Part Number: | Phoenix Contact 2972783 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2972783 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UMK-16 OM-R/PF/MKDS |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2972783 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UMK-16 OM-R/PF/MKDS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Length | 326.39 mm |
| Width | 71.882 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
Are there any alternate names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.