Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2969055
Phoenix Contact 2969055
| Part Number: | Phoenix Contact 2969055 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2969055 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Actief moduul UMK-32 RM/MR-G24/1/YCS - 2969055 |
PCX has Phoenix Contact Electromechanical > Motors and Drives > Phoenix-Contact-2969055 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Actief moduul UMK-32 RM/MR-G24/1/YCS - 2969055
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 50 |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Termination | Screw |
| Depth | 58 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 201.93 mm |
| Width | 57.912 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2969055
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the maximum and minimum operating temperature?
What is the wire gauge range for this product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.