Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2966692
Phoenix Contact 2966692
| Part Number: | Phoenix Contact 2966692 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2966692 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories FBST 500-PLC BU BLUE PRESS-IN BRIDGE |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2966692 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories FBST 500-PLC BU BLUE PRESS-IN BRIDGE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Blue |
| Weight | 40.750001 g |
| Load Current | 32 A |
| Number of Poles | 1 |
| Length | 500 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2966692
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the product?
What is the load current of the product?
What is the length of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






