Connectors > Phoenix-Contact-2962638
Phoenix Contact 2962638
| Part Number: | Phoenix Contact 2962638 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2962638 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM 45-FLK64 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2962638 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM 45-FLK64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Material | Polyamid, Polyamide |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 164.479993 g |
| Connector Type | Cable, Flat |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 64 |
| Number of Positions | 64 |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 60 V |
| Depth | 45 mm |
| Length | 185.928 mm |
| Width | 50.038 mm |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2962638
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the connector type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the weight of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


