Connectors > Phoenix-Contact-2959560
Phoenix Contact 2959560
| Part Number: | Phoenix Contact 2959560 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2959560 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM 25-D 9SUB/B/ FRONT/Q |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2959560 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM 25-D 9SUB/B/ FRONT/Q
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Color | Green |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 79.949993 g |
| Connector Type | D-Sub |
| Contact Current Rating | 2.5 A |
| Current Rating | 2.5 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Positions | 9 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Depth | 117 mm |
| Height | 117 mm |
| Length | 24.892 mm |
| Width | 25 mm |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2959560
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the weight of the product?
What is the connector type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
