Connectors > Phoenix-Contact-2947844
Phoenix Contact 2947844
| Part Number: | Phoenix Contact 2947844 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2947844 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cover, Lid; 1.496" L x 3.543" W x 0.591" H (38.00mm x 90.00mm x 15.00mm) | Phoenix Contact 2947844 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2947844 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cover, Lid; 1.496" L x 3.543" W x 0.591" H (38.00mm x 90.00mm x 15.00mm) | Phoenix Contact 2947844
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Weight | 10.030005 g |
| Height | 51.9938 mm |
| Length | 37.9984 mm |
| Width | 15.0114 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2947844
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Phoenix Contact 2947844 cover?
What is the material of the Phoenix Contact 2947844 cover?
What is the weight of the Phoenix Contact 2947844 cover?
What is the color of the Phoenix Contact 2947844 cover?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.