Connectors > Phoenix-Contact-2946133
Phoenix Contact 2946133
| Part Number: | Phoenix Contact 2946133 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2946133 |
| Qty Available: | |
| Description: | Electronic housing; for PCB insertion; without terminal blocks and cover | Phoenix Contact 2946133 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2946133 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electronic housing; for PCB insertion; without terminal blocks and cover | Phoenix Contact 2946133
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 22.689994 g |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Depth | 22.5 mm |
| Height | 47.5234 mm |
| Length | 75.7682 mm |
| Width | 22.5044 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2946133
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
