Connectors > Phoenix-Contact-2943181
Phoenix Contact 2943181
| Part Number: | Phoenix Contact 2943181 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2943181 |
| Qty Available: | |
| Description: | Housing; 2.983" L x 3.543" W x 1.871" H (75.00mm x 90.00mm x 47.50mm) | Phoenix Contact 2943181 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2943181 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Housing; 2.983" L x 3.543" W x 1.871" H (75.00mm x 90.00mm x 47.50mm) | Phoenix Contact 2943181
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Clear |
| Material | Plastic |
| Weight | 24.520013 g |
| Height | 15.0114 mm |
| Length | 37.9984 mm |
| Width | 124.9934 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2943181
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the Phoenix Contact 2943181 housing?
What is the weight of the Phoenix Contact 2943181 housing?
What is the color of the Phoenix Contact 2943181 housing?
What material is the Phoenix Contact 2943181 housing made of?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

