Connectors > Phoenix-Contact-2942221
Phoenix Contact 2942221
| Part Number: | Phoenix Contact 2942221 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2942221 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cover, Lid; 1.496" L x 0.886" W x 0.591" H (38.00mm x 22.50mm x 15.00mm) | Phoenix Contact 2942221 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2942221 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cover, Lid; 1.496" L x 0.886" W x 0.591" H (38.00mm x 22.50mm x 15.00mm) | Phoenix Contact 2942221
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Clear |
| Material | Plastic |
| Height | 35.0012 mm |
| Length | 37.9984 mm |
| Width | 17.5006 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2942221
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the dimensions of the cover?
What is the material of the cover?
Is the cover transparent?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
