Connectors > Phoenix-Contact-2924016
Phoenix Contact 2924016
| Part Number: | Phoenix Contact 2924016 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2924016 |
| Qty Available: | |
| Description: | One Channel Isolation Barreir, 125 V dc, 253 V ac max, 130mA max | Phoenix Contact 2924016 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2924016 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
One Channel Isolation Barreir, 125 V dc, 253 V ac max, 130mA max | Phoenix Contact 2924016
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 125 |
| Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 20 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Voltage Rating | 24 V |
| Depth | 114.5 mm |
| Height | 99 mm |
| Length | 114.5 mm |
| Width | 12.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2924016
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage rating of the isolation barrier?
What is the maximum current rating of the isolation barrier?
What is the housing material of the isolation barrier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

