Circuit Protection > Phoenix-Contact-2920612
Phoenix Contact 2920612
| Part Number: | Phoenix Contact 2920612 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Circuit Protection > Phoenix-Contact-2920612 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transient Surge Noise Protection Filter 50 MHz 10 kA - DT-UFB-485/BS |
PCX has Phoenix Contact Circuit Protection > Phoenix-Contact-2920612 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transient Surge Noise Protection Filter 50 MHz 10 kA - DT-UFB-485/BS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Metal |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 9 |
| Current Rating | 380 mA |
| Frequency | 50 MHz |
| Overload Protection | None |
| Termination | Wire |
| Voltage Rating | 12 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2920612
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the frequency rating of the filter?
What is the current rating of the filter?
What is the housing material of the filter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.