Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909785
Phoenix Contact 2909785
| Part Number: | Phoenix Contact 2909785 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909785 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB header; 24A; 400V; 2-position; MKDSO 2 5/ 2-R BK VPE200 | Phoenix Contact 2909785 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909785 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB header; 24A; 400V; 2-position; MKDSO 2 5/ 2-R BK VPE200 | Phoenix Contact 2909785
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper, Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 24 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Schedule B | 8536904000 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Height | 15.3 mm |
| Length | 9.95 mm |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Width | 17.05 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2909785
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the connector?
Are there any alternative brands or names for this product?
What are the technical specifications of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.