Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909772
Phoenix Contact 2909772
| Part Number: | Phoenix Contact 2909772 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909772 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector; PCB header; 24A; 320V; 2-position; MKDSO 2 5/ 2-L BK VPE200 | Phoenix Contact 2909772 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2909772 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector; PCB header; 24A; 320V; 2-position; MKDSO 2 5/ 2-L BK VPE200 | Phoenix Contact 2909772
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Current | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 5.0038 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2909772
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the maximum current rating of the connector?
How many positions does the connector have?
What is the voltage rating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.