Connectors > Phoenix-Contact-2907910
Phoenix Contact 2907910
| Part Number: | Phoenix Contact 2907910 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2907910 |
| Qty Available: | |
| Description: | Electronic housing, with universal foot, without screw connection terminal blocks and cover |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2907910 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electronic housing, with universal foot, without screw connection terminal blocks and cover
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mount | DIN Rail |
| Height | 47.5234 mm |
| Length | 75.7682 mm |
| Width | 12.4968 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2907910
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for Phoenix Contact 2907910?
Are there any alternative names or aliases for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
