Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2907774
Phoenix Contact 2907774
| Part Number: | Phoenix Contact 2907774 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2907774 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 5mm pitch Thro ugh Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-2907774 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 4 Pos 5mm pitch Thro ugh Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Grey |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Grey |
| Mount | Free Hanging, Through Hole |
| Weight | 2.829991 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Height | 18 mm |
| Length | 14.65 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Width | 19.95 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2907774
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal block?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
