Connectors > Phoenix-Contact-2905134
Phoenix Contact 2905134
| Part Number: | Phoenix Contact 2905134 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-2905134 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Interface Modules UM-D37M/DS/FU/LED AI D4/C300/R |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-2905134 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Interface Modules UM-D37M/DS/FU/LED AI D4/C300/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Length | 124.0028 mm |
| Width | 78.994 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 2905134
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact current rating of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures for the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.